Polski Chór Męski

Polski Chór Męski pod dyrekcją Piotra Jańczaka powstał w 2019 roku. Projekt jest kontynuacją tradycji założonego i prowadzonego przez tegoż samego dyrygenta w 1999 roku Wyrzyskiego Chóru Męskiego. Podczas 20-letniej działalności artystycznej zespół zdobył ponad 70 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych. Chór prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą. Elastyczność interpretacyjna zespołu pozwala na prezentowanie szerokiego spektrum repertuaru. W programie zespołu znajdują się utwory epoki średniowiecza, renesansu, romantyzmu, utwory kompozytorów współczesnych, formy muzyki ludowej, filmowej oraz rozrywkowej. Specjalny program chór prezentuje z utworami patriotycznymi.

 

W ostatnim okresie działalności zespół skupił się na poznawaniu bogatych dzieł muzyki cerkiewnej. Magiczna duchowość i niezwykła harmonia muzyki prawosławnej sprawia, że koncerty te są wyjątkowo bogate w doznania emocjonalne. W dorobku zespołu znajduje się także wiele utworów wokalno-instrumentalnych takich jak Landerkennung Edwarda Griega, Carmina Burana Carla Orffa, czy Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Oferta artystyczna zespołu to także obszar muzyki operowej, operetkowej, filmowej oraz pop. Niezwykłą popularność przyniosły mu oryginalne aranżacje na chór męski i solistów takich utworów jak Hallelujah Leonarda Cohena, Sunrise Sunset z musicalu „Skrzypek na dachu”, czy Stand by me Ben E. Kinga.

 

Członkowie chóru brali udział w konkursach, festiwalach oraz koncertach m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Słowacji, Francji, Włoszech, Serbii, Rosji, Grecji, na Malcie.