New Music Quartet

Jeden z najbardziej obiecujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Powstał w 2016 roku. Zespół tworzą studentki i absolwentki Akademii Muzycznych w Polsce: Katarzyna Gluza – skrzypce, Paulina Marcisz- skrzypce, Karalina Orsik-Sauter – altówka oraz Dominika Szczypka – wiolonczela.

Kwartet jest laureatem pierwszej nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis na X Franz Schubert and Modern Music Chamber Music Competition in Graz (2018). Mimo krótkiej działalności kwartet ma na swoim koncie liczne sukcesy w zakresie popularyzacji muzyki kameralnej. Zespół wystąpił na festiwalach takich jak: ProQuartet, Quatuors a Bordeaux (Francja), Zeist Music Days (Holandia), Jenuesses Musicales Chamber Music Campus (Niemcy), Musethica (Hiszpania), Oko nigdy nie śpi, Fonomo Music & Film Festival i Sztuka w Gryfie, Bydgoski Festiwal Nauk, Wrzesień kobiet (Polska).

New Music Quartet jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2018), prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz miasta Bielska – Białej. Ponadto występował w NOSPR-ze w Katowicach, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w Filharmonii Krakowskiej, Colegio Educación Especial Rincón de Goya w Saragossie (Hiszpania), Kerkzaal Museum De Hermitage w Amsterdamie, Moravian Church w Zeist (Holandia) czy Toscansaal w Rezydencji Biskupiej w Wurzburgu (Niemcy).