Michał Zaborski

Altowiolista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Działalność w różnych obszarach, zarówno muzyki klasycznej, jak i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, pozwala mu na kreowanie swojego indywidualnego stylu, dzięki czemu muzyk wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Artysta stale poszukuje nowych środków wyrazu eksplorując jednocześnie nieznane dotąd możliwości jakie daje altówka – dotąd śladowo wykorzystywana we współczesnym języku jazzowym. Próba definicji i umiejscowienia tego instrumentu w nowym kontekście jest jednym z bardziej interesujących przedsięwzięć na polskiej scenie muzycznej.
Z zespołem Atom String Quartet czterokrotnie sięgnął po nagrodę Fryderyk. Za udział w nagraniu płyty Moniki Borzym – ”Back To The Garden” otrzymał Złotą Płytę.
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Portschach (Austria), Międzynarodowego Konkursu Altowkówego w Bled (Słowenia). Jako sideman, zapraszany do udziału w wielu projektach związanych z muzyką jazzową oraz etno-folk, miał okazje nagrywać i koncertować z takimi artystami i zespołami jak: Krzysztof Herdzin, Czarek Konrad, Kapela ze Wsi Warszawa czy Warszawskie Combo Taneczne. Cyklicznie bierze też udział w prestiżowym festiwalu muzyki klasycznej – „Bravo Maestro” gdzie współpracuje z czołówką polskich artystów, m.in. z Krzysztofem Jakowiczem, Marcinem Zdunikiem czy Januszem Wawrowskim.

est absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronislawy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum.

Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, „Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia, wytworni płytowych m.in japońskiej „Denon”  oraz muzyki filmowej autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza  do takich filmów jak „W ciemności”, „Miasto 44”  oraz „Gorejący Krzew”.

Artysta jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i zagranicą.