Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet

Zespół został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego, obecnie pierwszego skrzypka i koncertmistrza Filharmonii Częstochowskiej. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Jazz dla każdego! Muzyka w stylu Hot Club de Paris. Zespół miał zaszczyt i przyjemność koncertować ze światowej sławy muzykami, m.in. Tcha Limberger, Tim Kliphuis, Samson Schmidt. Muzycy koncertowali na wielu prestiżowych festiwalach jazzowych zarówno w kraju jak i zagranicą np. Niemcy, Francja, Luksemburg, Holandia, Belgia, Słowacja. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jacek Serczyk (gitara), Tomasz Kobiela (gitara), Piotr Górka (kontrabas)

Siergiej Wowkotrub – muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A. I. Bażenowa. Mimo rozpoczętych w Kijowie studiów doktoranckich na początku lat 90-tych zdecydował się wyjechać do Polski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, Jerzego Koska, objął stanowisko skrzypka i dość szybko awansował na pierwsze skrzypce tejże orkiestry. Związany z Częstochową zawodowo i prywatnie, odnalazł w Polsce drugą Ojczyznę.  Równolegle z karierą symfoniczną muzyk skutecznie rozwijał swoje zamiłowanie do muzyki synkopowanej. Jeszcze w konserwatorium uległ fascynacji jazzem tradycyjnym, słuchając nagrań Leonida Utiosowa, potem odkrył Stéphane’a Grappelliego i całe uniwersum skrzypcowego gypsy swingu. Jako jazzman swoje umiejętności doskonalił u Macieja Strzelczyka i Wojciecha Kamińskiego, później u Tima Kliphuisa. Siergiej w swoich interpretacjach standardów oraz własnych kompozycjach starał się połączyć piękno naturalnego, podobnego do ludzkiego głosu, czystego brzmienia skrzypiec z niepowtarzalnym klimatem Złotej Ery Swingu. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Siergiej jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz „Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa, 30.08.2010) oraz Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 24.09.2014). Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), „Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), „Hot D’Jazz Trio” (Kraków), Joscho Stephanem (Mönchengladbach), Tim Kliphuis (Hilversum), Vano Bamberger (Franfurkt). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Hollandji, Francji, Belgii, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt „Bix & Henryk” (2006), „Suita Nowoorleańska” (2007), wydał płytę swojego tria „Happy Times” (2007). a także kwartetu SWGSQ „Joseph, Joseph” (2013).

Jacek Serczyk – gitarzysta klasyczny oraz jazzowy. Wspуłpracował z takimi artystami min. jak: Roby Lakatos, Nigel Kennedy, Bogumiła Gizbert-Studnicka, Francesco Buzzurro, Mieczysław Święcicki, Vitalij Petraniuk, Marek Sośnicki. Występował na takich festiwalach jak: River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu Summer Jazz Days, Festival Baroque d’Auvergne. Koncertował we Francji, Danii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Grecji, Anglii oraz w Austrii, gdzie uczestniczył w promocji Mistrzostw w Piłce Nożnej Euro 2012. Nagrał takie płyty, jak Yulara Future Tribe, Ballady Bułata Okudżawy, Hot D’jazz, Revolver Poza Czasem, Django Tango Project, Ensemble Giuliani Baroque. Nagrywał również dla spektaklu Rуżowe Konie – Rewia kieszonkowa Aldony Jankowskiej. Na co dzień jest leaderem w zespołe Hot D’jazz Trio.

Tomasz Kobiela  – gitarzysta jazzowy i nauczyciel gitary. Wspуłpracował z takimi zespołami jak: Coach, Old Metropolitan Band, Vspeed. Z grupą Coach występował na wszystkich ważniejszych imprezach country w kraju, min. na Pikniku Country w Mrągowie, Trucker Country w Krakowie, Country w Bieszczadach w Lesku, Konwoju Country w Ostrołęce i CROCK-u w Ustrzykach Dolnych. 
Często koncertował za granicą, min. w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, na Litwie, Łotwie i we Włoszech. Można go było zobaczyć i usłyszeć w kilku programach TV, takich jak: Scena Country (TVP Polonia), Country Bar (TV Katowice), Kraj się śmieje (TVP). Jest członkiem zespołu Hot D’jazz Trio, z ktуrym występował na takich festiwalach jak River Boat Jazz Festival, Birmingham Jazz Fest, Hallevik Jazz Fest, Złota Tarka, Verdener Jazz und Blues Tage, Geyer Music Factory, Manu SummerJazz Days. Wspуłpracuje z Magdą Bożyk. Tworzył duet gitarowy z Ryszardem Styłą.

Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wieloletni wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Sonią Bohosiewicz, Robertem Janowskim, Andrzejem Poniedzielskim czy Jerzym Filarem. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz katowickim Teatrem KOREZ. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managmentem gwiazd polskiej estrady.

Skip to content