KROKE

KROKE w języku Jidysz oznacza Kraków. Zespół został utworzony w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką współczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami – tworzy swój własny, charakterystyczny styl.
Swój pierwszy koncert poza granicami Polski KROKE zagrało w 1993 roku w Jerozolimie podczas uroczystości „Survivors Reunion”, na zaproszenie Stevena Spielberga. Od tego czasu zespół zdobył wierną i oddaną publiczność koncertując w całej Europie. Podczas 27-letniej kariery KROKE wystąpiło na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach.
Ma w swoim dorobku wiele autorskich albumów (jeden z nich – „Sounds of the Vanishing World” – otrzymał nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w 2000 r.). KROKE nagrało także płyty z Nigelem Kennedym (East meets East), Edytą Geppert (Śpiewam Życie), Mają Sikorowską (Avra) i Anną Marią Jopek.
Klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Improwizacja w muzyce KROKE pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. „Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać” – wyjaśniają muzycy.

 

„Czasem brzmią jazzowo, czasem współcześnie, a innym razem klasycznie. Ich muzyka jest pełna pasji, a równocześnie porywa do tańca” Dominic Raui

„To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce.” Nigel Kennedy